From scratch: Apple cider vinegar

The cider vinegar that I mentioned a couple weeks ago — IT’S DONE!

And looking at the store, I see that I’ve reaped a notable (to me) savings. Different brands of organic cider vinegar with mother cost around $3.50 for 16 oz. at my local stores. Depending on how much vinegar I use, this could be quite a deal. If I want non-organic, then I probably saved about 1/4 that amount.

I definitely have mother — there was a thick one and a thin one. In the photo, you’ll see that I just strained the liquid, and some solids are still present. I think the color is due to the fruit being very fresh when I used it, also because I used our medium-colored honey. My vinegar is darker than when I started it, but not as dark as the store vinegar. The store’s vinegar has mother and solids — they might be noted on the label. I can certainly see the solids in their bottle.

mother

I saved both thick and thin mothers — the thick one is in the jar with the vinegar, but I’m not sure if that’s the right place for it. The thin one was moved to another container with a little water and its home vinegar. I’m not sure what to do with it, either, but here’s a photo for you to look at. Additionally, I’m not sure how to dilute it to a different acidity, except by taste. Right now it is higher than what I’d find at the store, but maybe I want to leave it as is.

I know my apples were not sprayed because they were in a “waste area.” However, I wonder about the car emissions from the nearby traffic — are there health affects? The tree and its fruit did not seemed harmed, but what is the quality? Questions like there are something we all have to deal with on a case by case basis as individuals.

I am very pleased with the results. Making vinegar was very easy and cost me nothing – I had to trim apples anyway, so there was no extra labor; I already had jars and fabric, so there was no equipment to buy; I had the shelf space, so it wasn’t inconvenient to store. The taste is stronger than the store’s vinegar, but I’m OK with that.

This entry was posted in food, frugal family. Bookmark the permalink.